Filiz Özay

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Opera-Şan Ana Sanat Dalından mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisansını oyunculuk ve sahneleme üzerine tamamladı.

Bir süre İzmir’de müzik hayatını ve eğitmenliğini sürdürdükten sonra, Akademi İstanbul’da şan hocalığı ile İstanbul yaşamına başladı. Aynı okulda Müzik Bölümü Başkanlığı görevini sürdürürken çeşitli konserler verdi, okuldaki görevi süresince birçok etkinlik düzenledi.

Her şeyiyle kendisine ait olan “Yollar ve Duraklar” adlı projesinde, kendi alanında öncü müzisyenlerle öğrencilerin aynı sahneyi paylaşmalarını, böylece genç müzisyenlerin hem sahne deneyimi alarak aktif müzisyen olmaları, hem de önemli müzik insanlarının müzikal yaratım süreçlerini yakından görme şansı elde etmelerini sağlanmış oldu.

Uluslararası Tünel Festivali, Uluslararası Diyarbakır Müzik Festivali gibi projelerde konser ve workshoplar veren sanatçı, Fransızca şarkı söylemeyi çok sevdiği için Fransız Sokağı’nda Chez Sakman’da bir süre şarkı söyledi.

Kendi yetiştirdiği özel öğrencilerine “Düşler Gerçeğe Şan Dersinden Sahneye” adlı projesi ile, sürekli ve düzenli olarak konserler düzenleyerek öğrencilerinin sahne deneyimi kazanmalarını sağlamaktadır.

Ankara Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda 2005-2007 yılları arasında Popüler Müzik Şarkıcılığı ve ensemble dersleri veren sanatçı, daha çok konser vermek ve özgürce öğrenci yetiştirmek için İstanbul’a döndü.

İstanbul’da Acıbadem Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmış ve aynı zamanda Sabancı Üniversitesinde de uzun yıllar şan dersleri vermiştir.

filizozay.net