Bora Çeliker

Bora Çeliker

Gitar çalmaya 1988 yılında başladı.

Üniversite yıllarını geçirdiği Ankara’da The Crawling Snakes, The Jukes (1996) ve The King Bees (1997) isimli blues gruplarını kurdu. Bu gruplarda gitarist ve solist olarak yer aldı.

The King Bees ile Ankara ve İstanbul’da düzenli klüp programları, festival konserleri, Kıbrıs, Van ve Samsun turneleri yaptı.

1999’da Janusz Szprot ile kurduğu grupla caza yöneldi. 2001’de Alan Ginter Quartet bünyesinde Tuna Ötenel ile birlikte çalıştı.

Aynı yıl İstanbul’a dönerek, 92.3 Radyo Kozmos’da iki buçuk sene boyunca Blues Makinası programını hazırlayıp sundu.

2004 Eylül ayında, Kahvaltıda Caz Etkinliği kapsamında, Nilüfer Verdi, Mahmut Yalay, Cem Aksel ve Nükhet Ruacan’la kurduğu grubuyla konsere çıktı.

2005 yılında Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda Sarp Maden’le birlikte Jethro Tull’dan önce sahne aldı.

TRT 2’de yayımlanan Caz ve Biz adlı programa konuk oldu ve Neşet Ruacan yönetimindeki big band eşliğinde eserlerini seslendirdi.

TRT Müzik kanalı için hazırlanan “Kerem Görsev’le Caz” programına katıldı.

17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde kendi triosu ve Fransız saksofoncu Stéphane Guillaume’la birlikte konser verdi.

Barış Ertürk’le birlikte, bir çok uluslararası festivalde gösterilen Kars Öyküleri filminde, Zehra Derya Koç’un yönettiği “Kül” isimli bölümün müziklerini yaptı.

Kasım 2010’da İmer Demirer(tpt), Burak Bedikyan(p), Eric Revis(b) ve Ted Poor(d) eşliğinde, tamamı kendi bestelerinden oluşan ilk albümünü kaydetti.

6 Aralık 2010’da Nardis Caz Kulübünde Godin gitarları, Dore Müzik ve NTV Radyo sponsorluğuyla düzenlenen Caz Gitar yarışmasında 1.lik ödülü aldı.

2012 baharında Salıncak Neş’e ve Dans Orkestrası’nı kurdu ve grubun aranjörlüğü ve solistliğini üstlendi.

2011 – 2012 arası yayımlanan Gitar dergisinde, müzik algısı üzerine denemelerden oluşan “borabook” isimli köşesini yazdı.

Aralık 2012’de ilk albümü “Borabook”, Equinox Music & Entertainment etiketiyle yayımlandı. New York ve İstanbul caz sahnelerinin seçkin müzisyenlerini bir araya getiren bu heyecan verici kayıtta, Bora’nın müzikal geçmişinin Post Bop, Avant Garde, Psychedelic Rock ve Blues gibi farklı izlerine rastlamak mümkün. http://www.cdbaby.com/cd/borabook

2014 Ekim’inde Azerbaycan ve Uganda büyükelçiliklerinin girişimiyle, sırasıyla önce Bakü Caz Günleri’nde ve sonrasında Kampala’daki 29 Ekim resepsiyonunda konserler verdi.

Aynı dönemde usta müzisyenler Andy Middleton (tenor ve soprano saksofon), Burak Bedikyan (piyano), Johannes Strasser (kontrbas) ve Joris Dudli (davul) ile birlikte, tamamı kendi bestelerinden oluşan ikinci albümünü kaydetti.

2017 başında davulcu Cem Tan ve saksofonist Thomas Prestin ile birlikte kurduğu MIND isimli free jazz grubuyla İsrail’de, Yellow Submarine/Zolelet (Kudüs) ve Shablul Jazz (Tel Aviv) kulüplerinde konser verdi.

İkinci albümü ‘Tersyüz’ 2018 Şubat’ında PB Müzik tarafından yayımlandı.

2003 – 2005 yılları arasında Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi gören Bora, Ateş Tezer, Can Kozlu, Burak Bedikyan, İmer Demirer, Matt Hall, Apostolos Sideris, Volkan Hürsever, Kağan Yıldız, Cem Aksel, Ferit Odman, Deniz Dündar, Elvan Aracı, Barış Ertürk, Genco Arı, Turgut Alp Bekoğlu, Sibel Köse, Şirin Soysal, Dilek Sert Erdoğan, Şenay Lambaoğlu, Erdal Akyol, Kağan Yıldız, Ferit Odman, Kestutis Vaiginis, Mark Alban Lotz, Selim Selçuk, Ricky Ford ve daha birçok müzisyenle çalışmalarını sürdürmektedir.

Evli ve bir çocuk babasıdır.

http://boraceliker.com

http://www.facebook.com/BoraCelikerOfficial https://www.instagram.com/borabook/